Echeveria cante

Echeveria cante

Aile Ağacı
Yaygın İsmi
White Cloud, White Cloud Echeveria, White Cloud Plant, White Shadow
Bilimsel İsmi
Echeveria cante Glass & Mend.-Garc.
İsim Kökeni
"cante", Chichimeca Kızılderililerinin dilinde "hayat veren su" anlamına gelir.
Familya
Crassulaceae
Çiçek Renkleri
Pembe, Turuncu
Kökeni
Meksika
Yapısı
Rozet
Karşılaşılabilirlik
Bazı Yerel Bölgelerde Yaygın
Hakkında

Echeveria cante Bakımı

Echeveria cante, beyaz tozlu bir kaplamaya ve ince - pembe renkte kenarlara sahip, lavanta tonlu, soluk mavimsi yeşil yapraklardan oluşan tek bir rozet şeklinde büyüyen etli bir sukulent türüdür. Rozetin genişliği 40 cm' e kadar uzayabilir. Çiçekleri turuncu-pembedir. Bahar itibariyle her biri 4 ila 12 çiçek içeren yaklaşık 5 dallı, genellikle tek başına,  60 cm'e kadar uzayabilen saplarda çıkarlar.

Echeveria cante, doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyar. Gün içerisinde en az 5 - 6 saat ışık almalı. Ancak, aşırı sıcak havalarda özellikle öğle saatlerinde aşırı güneşten korumak da önemlidir. Sukulentler genellikle iyi drenajlı toprakları tercih eder. Echeveria cante için ideal olan kaktüs veya sukulent toprağıdır. Bu topraklar, suyun hızla boşalmasını sağlar ve kök çürümelerini önler. Sukulentlerin genellikle aşırı sulamadan zarar gördüğünü unutmamak önemlidir. Echeveria cante, toprağın tamamen kurumasını beklemek gerekir. Mevsimsel değişikliklere ve iklim koşullarına bağlı olarak sulama sıklığı değişebilir. Sulama sıklığını belirlemek için toprağın kuruluğunu kontrol edebilirsiniz. Sukulentler genellikle düşük bakım gerektirir, ancak büyümelerini teşvik etmek ve renklerini canlı tutmak için zaman zaman gübreleme yapmak faydalıdır. Genel olarak, sukkulent gübresi kullanımını tercih edin ve paket üzerindeki talimatlara göre dozajı ayarlayın. 

Echeveria cante hızlı üretimini iki ana yöntemle gerçekleştirilir: yaprak çelikleriyle çoğaltma ve sürgünlerle çoğaltma. Yaprak çelikleriyle çoğaltmak için ilk adım, sağlıklı bir Echeveria cante yaprağı seçmektir. Bu yaprak, bitkinin sağlıklı bir kısmı olmalıdır. Seçilen yaprak, steril bir bıçak veya makas kullanarak bitkinin ana gövdesinden dikkatlice kesilmeli. Kesim sırasında yaprağı ezmemeye özen gösterin. Kesilen yaprağın yara kısmının kuruması için gölge bir yerde birkaç gün bekletin. Bu süre zarfında kesim yarasının iyileşmesine ve yaprağın bir miktar kalınlaşmasına izin verilmelidir. Kuruyan yaprağı, kaktüs veya sukulent toprağı içeren bir saksıya yerleştirin. Yaprak, toprağın üzerine hafifçe bastırılmalı, gömülmemelidir. Üretim yaprağı, toprağı hafifçe nemli tutacak şekilde düzenli aralıklarla sulanmalıdır. Yeni köklerin gelişmeye başlaması birkaç hafta sürebilir. Sürgünlerle Çoğaltma: Echeveria cante'nin ana gövdesinden çıkan sağlıklı sürgünleri dikkatlice kesin. Bu sürgünler genellikle ana bitkiden tabanın yakınından çıkan yavrulardır. Sürgünleri birkaç gün boyunca kurumaya bırakın. Ardından, kaktüs veya sukulent toprağı içeren bir saksıya yerleştirin ve sulayın. Sürgünler genellikle daha hızlı köklenir. Yeni köklenen sürgünleri, ana bitki ile benzer büyüme koşullarına sahip bir yerde tutun. Doğru ışık, toprak ve sulama şartlarına dikkat edilmesi sağlıklı gelişimleri için önemlidir.

Instagram'da Takip Et
@insukuland