Portulacaria afra 'Variegata'

Portulacaria afra 'Variegata'

Varyete Fil Azığı, Varyete Cüce Yeşim Ağacı, Varyete Afra Sukulent

Aile Ağacı
Yaygın İsmi
Portulacaria afra f. variegata, Portulacaria afra 'Tricolor'
Bilimsel İsmi
Portulacaria afra 'Variegata'
Diğer İsimleri
Rainbow Bush, Variegated Elephant Bush, Variegated Elephant Shrub, Variegated Elephant Food
İsim Kökeni
"Afra", "Afrika'dan" anlamına gelir ve türün kökenine atıfta bulunur.
Familya
Portulacaceae
Karşılaşılabilirlik
Çok Yaygın
Hakkında

Portulacaria afra 'Variegata', kırmızımsı kahverengi sapları ve krem ​​​​renkli kenarları olan pürüzsüz parlak yeşil yaprakları olan, çok dallı, etli bir çalıdır. 3 metre uzunluğa kadar büyüyebilir.  Bu sukulent ana tür Portulacaria afra'nın tüm özelliklerini taşırken, yapraklarında benzersiz bir renk varyasyonuna sahip olmasıyla ayrılır. 'Variegata' çeşidinin en dikkat çekici özelliği, yapraklarının yeşilin yanı sıra beyaz veya sarımsı çizgilere ve lekelere sahip olmasıdır. Bitki yaşlandıkça dallar iç içe geçer. Yapraklar kalın, etlidir. Çiçekler küçük, yıldız şeklinde, lavanta pembesidir ve ilkbaharın sonlarında ve yazın başlarında kümeler halinde görünür. Portulacaria afra 'Variegata',  toksik olmayan bir bitkidir.

'Variegata'nın dış görünüşü, küçük, etli yaprakları ve dallanma alışkanlığıyla karakterize edilir. Yapraklar, güneş ışığının doğrudan etkisiyle renklerinde daha belirgin bir kontrast gösterebilir. Bu, fotosentez sürecinde ışığın absorpsiyonunu etkileyebilir ve dolayısıyla bitkinin ışık ihtiyacını biraz daha özel kılar. Genellikle, 'Variegata' çeşidi, doğrudan güneş ışığını tercih eder, ancak çok güçlü ışık yapraklarda yanıklığa neden olabileceği için, öğlen saatlerinde gölge veya filtreleme gerekebilir.

Bakımı konusunda, Portulacaria afra son derece dayanıklı bir bitkidir ve az bakım gerektirir. İdeal büyüme koşulları, aydınlık ancak doğrudan olmayan güneş ışığı içeren ortamlardır. Bu bitkinin su ihtiyacı düşüktür; toprağın tamamı kuruduktan sonra derinlemesine sulanmalı ve ardından tekrar kurumasına izin verilmelidir. Aşırı sulama, kök çürüklüğüne yol açabilir, bu nedenle iyi drenajlı bir toprak karışımı ve delikli bir saksı kullanımı önemlidir. Saksı, bitki ile orantlı olmalıdır. Diğer sukulentler gibi, drenajı yüksek bir toprak tercih edilmelidir.

Portulacaria üretimi, gübreleme, toprak ve saksı değişimi gelişim dönemleri olan bahar aylarında yapılır. Tohumla veya çelik ayırma ile kolaylıkla üretim yapılabilir. Sağlıklı bir dalı gövdeden ayırarak çoğaltma işlemi yapılabilir. Bu bitkiler ayrıca düşük besin gereksinimlerine sahiptir ve aşırı gübreleme yapraklarda yanmaya veya hızlı, zayıf büyümeye neden olabilir. Kullanılan gübrenin kullanım talimatlarına göre uygulanması gerekir. Gübreleme Mart ve Haziran arası yapılmalıdır. Sık toprak - saksı değişimine ihtiyacı yoktur. Saksı bitkiye küçük gelmeye başladığında bir boy büyük saksıya alınabilir.

Instagram'da Takip Et
@insukuland