Haworthia fasciata

Haworthia fasciata

Zebra Sukulent, Zebra Haworthia, Zebra Çiçeği

Aile Ağacı
Yaygın İsmi
Zebra Haworthia, Zebra Plant
Bilimsel İsmi
Haworthiopsis fasciata (Willd.) G.D.Rowley
Diğer İsimleri
Haworthia fasciata subconfluens, Haworthia pumila fasciata, Haworthia fasciata major, Haworthia fasciata browniana, Haworthia browniana, Aloe fasciata minor, Aloe fasciata, Apicra fasciata, Aloe fasciata major
İsim Kökeni
H. "fasciata" sıfatı, "şerit veya şerit" anlamına gelen Latince "fasya" kelimesinden türemiştir ve bantlı yaprakları ifade eder.
Familya
Asphodelaceae
Çiçek Renkleri
Beyaz
Kökeni
Güney Afrika
Karşılaşılabilirlik
Dünya Çapında Yaygın
Hakkında

Haworthia fasciata, genellikle 10 cm'ye kadar büyüyebilir, bu da onu sınırlı alanlar için ideal bir seçim haline getirir. Bu bitkinin bakımı oldukça basittir; iyi drene edilmiş ve organik maddelerce zengin bir toprak tercih eder, fazla sulamadan kaçınılmalıdır çünkü kök çürüklüğüne neden olabilir. Dolaylı, parlak ışığı sever. Haworthia fasciata'nın gelişim dönemleri boyunca, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında hafif ve dengeli bir sulama ile desteklenmesi gerekir.Kış aylarında ise, bitki dinlenme dönemine girdiği için sulama miktarı daha da azaltılmalıdır. Uygun bakım koşulları sağlandığında, Haworthia fasciata uzun yıllar boyunca sağlıklı ve gösterişli bir şekilde büyüyebilir. 

Haworthia gelişim dönemleri bahar olduğu için çiçeklenme de bu sürede olur. Üretim, saksı ve toprak değiştirme işlemleri de havalar ısınmaya başladıktan sonra yapılmalıdır. Kış aylarında gelişim yavaşlar ve durur. Bu sürede dinlenme dönemine almak, Zebra sukulentin baharda gelişimini destekler.

Haworthia fasciata ve Haworthia attenuata, sıkça karıştırılan iki popüler sukulent türüdür. Her ikisi de Haworthia cinsine ait olup benzer görünümleriyle dikkat çekerler, ancak aralarında farklar bulunmaktadır.Haworthia fasciata, yaprakları üzerinde beyaz çizgiler ve doku bulunur, ancak bu çizgiler ve doku genellikle yaprağın dış yüzeyinde yoğunlaşır ve iç yüzeyi nispeten düz ve pürüzsüzdür. Yapraklarının üst yüzeyi parlak ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Haworthia attenuata türünde ise yapraklarının hem iç hem de dış yüzeylerinde beyaz çizgiler ve doku bulunur. Yapraklarının üzerindeki beyaz noktalar ve çizgiler daha yaygın ve belirgindir ve genellikle yaprağın her iki yüzeyinde de görülür.Daha dağınık büyüyebilir ve yaprakları Haworthia fasciata'ya göre biraz daha esnek olabilir.

 

Instagram'da Takip Et
@insukuland