Pereskia stenantha

Pereskia stenantha

Aile Ağacı
Yaygın İsmi
Espinha De Santo Antonio, Flor De Ceram, Quiabento
Bilimsel İsmi
Pereskia stenantha
Familya
Cactaceae
Çiçek Renkleri
Pembe, Kırmızı
Kökeni
Brezilya (Güney Amerika)
Karşılaşılabilirlik
Nadir
Hakkında

Pereskia stenantha, kaktüsgiller (Cactaceae) familyasının oldukça nadir ve ilgi çekici bir üyesidir. Bu özel bitki, özellikle Brezilya'nın doğu bölgelerine özgüdür ve orada doğal olarak bulunan kayalık habitatlarda ve ormanlık alanlarda yetişir. Pereskia stenantha'nın bakımı, anavatanındaki özel yaşam koşullarını göz önünde bulundurarak yapılmalıdır. Pereskia stenantha, genellikle 2-3 metre yüksekliğe kadar büyüyebilen, dallı ve dikenli bir gövde yapısına sahiptir. Bu bitkinin en dikkat çekici özelliklerinden biri, büyük ve etli yapraklarıdır. Yaprakları, yeşilin çeşitli tonlarında olabilir ve zamanla solgun bir renk alabilir. İlkbahar ve yaz aylarında, pembe veya kırmızı renkli, gösterişli çiçekler açar ve bu çiçekler, bitkinin görsel çekiciliğini artırır.

Anavatanı Brezilya olan Pereskia stenantha, sıcak ve ılıman iklim koşullarını tercih eder. Doğal habitatında, genellikle güneşli ve yarı gölge alanlarda yetişir. Bu bitkinin bakımında, doğal yaşam alanının koşullarını taklit etmek önemlidir. Pereskia stenantha, bol güneş ışığından hoşlanır ancak doğrudan öğle güneşi altında yapraklarının yanmasını önlemek için yarı gölge alanlarda yetiştirilmesi önerilir. İyi drenajlı bir toprak karışımı kullanmak, kök çürüklüğünün önlenmesi açısından kritik öneme sahiptir. Kum, perlit ve organik madde içeren bir karışım, ideal toprak yapısını sağlar. Kaktüs toprağı kullanılabilir. Sulama konusunda, Pereskia stenantha, diğer kaktüs türlerine göre biraz daha fazla suya ihtiyaç duyar, çünkü yaprakları daha etlidir ve suyu daha hızlı kaybedebilir. Toprağın tamamen kurumasını bekleyin ve ardından derinlemesine sulayın. Bu, köklerde çürümeyi önlemeye yardımcı olur. Yaz aylarında bitki daha fazla suya ihtiyaç duyarken, kışın sulama sıklığını azaltmak gerekir.

Zararlılar ve hastalıklar açısından, Pereskia türleri nispeten dayanıklıdır; ancak, aşırı nem, kök çürüklüğü ve yaprak hastalıklarına neden olabilir. Bazı böceklenme ve mantar hastalıkları, özellikle nem oranının yüksek olduğu durumlarda problem oluşturabilir. Zararlılarla mücadele için, bitki üzerinde düzenli kontroller yapılmalı ve gerekirse kimyasal ilaç kullanılmalıdır. 

Pereskia üretim, gübreleme ve toprak - saksı değişimi gelişim dönemleri olan bahar aylarında yapılır. Tohumdan veya çelik ayırma ile üretim yapılabilir. Sağlıklı bir dalını ayırıp, yara kısmını birkaç gün gölgede kuruttuktan sonra dikerek, kolayca üretim yapaılabilir. Mart - Haziran arası kaktüs - sukulentler için üretilmiş gübrelerden verilebilir. Gübrelerin kullanım talimatına göre uygulanması gerekir. 

Instagram'da Takip Et
@insukuland