Pereskia horrida

Pereskia horrida

Aile Ağacı
Bilimsel İsmi
Pereskia horrida
Diğer İsimleri
Cactus horridus, Rhodocactus horridus, Pereskia humboldtii, Pereskia vargasii
Familya
Cactaceae
Çiçek Renkleri
Mor - Kırmızı - Kehverengi
Kökeni
Peru (Güney Amerika)
Karşılaşılabilirlik
Koleksiyonlarda Yaygın Değil
Hakkında

Pereskia horrida, kaktüsgiller (Cactaceae) familyasına ait nadir ve dikkat çekici bir türdür. Bu özel bitki, anavatanı Güney Amerika'nın belirli bölgeleri olan ve özellikle Peru'ya özgü olan Pereskia cinsinin bir üyesidir. Adından da anlaşılacağı gibi, Pereskia horrida, gövdesi ve dallarında bulunan sivri dikenleri ile "horrida" (Türkçe: korkunç) lakabını almıştır. 

Pereskia horrida, yaklaşık 2 metre yüksekliğe kadar büyüyebilen, genellikle dikenli dallara sahip bir ağaç formunda büyür. Bu bitki, Pereskia cinsi içinde, yaprak dökmeyen, yeşil ve etli yaprakları ile bilinen, fotosentez yapabilen nadir kaktüs türlerinden biridir. Yaprakları,  oval şekilli olup, gövde ve dallar boyunca dikenli areoller içerir. Pereskia horrida, genellikle yaz sonu veya erken sonbaharda, mor renkte çiçekler açar. Bu çiçekler, sadece birkaç gün süreyle açık kalır ve genellikle sabah saatlerinde en çekici halini alır.

Pereskia horrida'nın bakımı, onun anavatanındaki doğal koşullara uygun olmalıdır. Bu bitki, bol miktarda güneş ışığı ve iyi drenajlı bir toprak tercih eder. Doğrudan güneş ışığına maruz kalması, sağlıklı büyüme ve çiçeklenme için önemlidir, ancak çok sıcak iklimlerde öğle vakti güneşi altında yaprakları zarar görebilir. Bu durumda, özellikle en sıcak saatlerde yarı gölge sağlamak yararlı olabilir.

Sulama konusunda, Pereskia horrida, diğer birçok kaktüs türü gibi, aşırı sulamaya karşı hassastır. Toprağın tamamen kurumasını bekleyin ve ardından derinlemesine sulayın. Bu, kök çürüklüğü riskini azaltır. Kış aylarında, bitki genellikle daha az suya ihtiyaç duyar, bu nedenle sulama sıklığını azaltmak gerekir. İyi drenaj sağlayan bir toprak karışımı, bu bitkinin sağlıklı kök gelişimi için kritik öneme sahiptir. Kum, perlit ve organik madde içeren bir karışım, ideal toprak yapısını sağlayacaktır. Kaktüs karışım topraklarından kullanabilirsiniz.

Zararlılar ve hastalıklar açısından, Pereskia türleri nispeten dayanıklıdır; ancak, aşırı nem, kök çürüklüğü ve yaprak hastalıklarına neden olabilir. Bazı böceklenme ve mantar hastalıkları, özellikle nem oranının yüksek olduğu durumlarda problem oluşturabilir. Zararlılarla mücadele için, bitki üzerinde düzenli kontroller yapılmalı ve gerekirse kimyasal ilaç kullanılmalıdır. 

Pereskia üretim, gübreleme ve toprak - saksı değişimi gelişim dönemleri olan bahar aylarında yapılır. Tohumdan veya çelik ayırma ile üretim yapılabilir. Sağlıklı bir dalını ayırıp, yara kısmını birkaç gün gölgede kuruttuktan sonra dikerek, kolayca üretim yapaılabilir. Mart - Haziran arası kaktüs - sukulentler için üretilmiş gübrelerden verilebilir. Gübrelerin kullanım talimatına göre uygulanması gerekir. 

Instagram'da Takip Et
@insukuland