Echinopsis tubiflora

Echinopsis tubiflora

Aile Ağacı
Bilimsel İsmi
Echinopsis tubiflora
Diğer İsimleri
Cereus tubiflorus, Echinopsis albispinosa, Echinopsis oxygona
Familya
Cactaceae
Çiçek Renkleri
Beyaz
Kökeni
Arjantin
Karşılaşılabilirlik
Nadir
Hakkında

Echinopsis tubiflora Bakımı

Echinopsis tubiflora, Arjantin'e özgü bir kaktüs türüdür. E. oxygona türü ile çok karıştırılmaktadır. E. oxygona çiçekleri pembe iken, E. tubiflora türünün çiçekleri beyazdır. 

Echinopsis tubiflora, bol miktarda doğal ışık ister. Bu bitkiyi en iyi şekilde büyütmek için parlak, filtrelenmiş ışığa ihtiyaç duyar. Bu nedenle, doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçının. Direkt öğle güneşi yakıcı olabilir. Ayrıca, bitkinizin büyüme dengesini korumak için zaman zaman yerini değiştirmek faydalı olabilir. Yetersiz ışık aldığında formunda bozulamalar olur. Eğer incelerek uzamaya başlarsa, bu aldığı ışığın yeterli olmadığını gösterir. 

Echinopsis tubiflora, iyi drenaj sağlayan hafif bir toprak karışımında en iyi şekilde gelişir. Kaktüs veya sukulent için özel olarak tasarlanmış toprak karışımları, bitkinizin köklerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, saksının altında suyun birikmesini önlemek için drenaj delikleri olan bir saksı kullanmalısınız. Toprağın sürekli olarak nemli olmamasına dikkat ederek kök çürümesini önleyebilirsiniz.

Toprak tamamen kuruduktan sonra sulama yapılmalıdır. Aşırı veya sık sulamak, bitkinin çürümesine neden olur. Kış aylarında sulamayı azaltmak, bitkinizin dinlenme dönemine girmesine yardımcı olacaktır. Echinopsis tubiflora, ılıman iklimleri tercih eder, bu nedenle 18-24°C arasındaki sıcaklıklarda en iyi şekilde büyür. Kış aylarında bitkinizi soğuk hava akımlarından korumak önemlidir. Dayanıklı bir kaktüstür, ama yine de kışın - 10 derece altı bu tür için tehlikeli olabilir. 

Gelişim dönemlerinde beyaz renkte çiçek açar. Çiçeklerinin ömrü bir gündür ve genellikle akşam saatlerinde açar. Yine bu dönemler, üretim için ideal bir zamandır. Çıkan yavrularını ayırıp, köklendirerek çoğaltım yapılabilir. 

Instagram'da Takip Et
@insukuland