Astrophytum myriostigma var. tricostatum

Astrophytum myriostigma var. tricostatum

Aile Ağacı
Bilimsel İsmi
Astrophytum myriostigma var. tricostatum
Familya
Cactaceae
Çiçek Renkleri
Sarı
Kökeni
Meksika
Karşılaşılabilirlik
Çok Yaygın Değil
Hakkında

Astrophytum myriostigma 'Tricostatum', Astrophytum myriostigma'nın dikkat çekici bir formudur ve adından da anlaşılacağı gibi, genellikle üç kaburga ile karakterize edilir, bu özellik onu diğer formlardan ayırt edici kılar. Gövdenin üç belirgin yüzeyi ile minimal ve geometrik bir görünüm sunar. Bu yüzeyler, bitkinin yeşil rengini daha da vurgulayan ince beyaz tüylerle kaplıdır. 

Bakım açısından, Astrophytum myriostigma 'Tricostatum' bol miktarda doğrudan güneş ışığı sever ve bu, sağlıklı büyümesi ve potansiyel çiçek açması için gereklidir. Güneş ışığının yeterli olduğu bir konum, onun için idealdir. Sulama, toprağın tamamen kurumasını bekledikten sonra yapılmalıdır; bu, köklerde çürüme riskini azaltır. Kış aylarında, bitki dinlenme dönemine girdiğinde, sulama sıklığı önemli ölçüde azaltılmalıdır. İyi drenaj sağlayan bir toprak karışımı kullanılması önemlidir, bu da genellikle kaktüs ve sukulentler için hazırlanmış toprak karışımlarında bulunabilir. Boyu ile orantılı bir saksı tercih edilmeli. Saksı altında drenaj delikleri olması, fazla suyun tahliyesi için önemlidir.

 Astrophytum gübreleme, üretim, toprak ve saksı değişimi gelişim dönemleri olan bahar aylarında yapılır. Astrophytum myriostigma var. quadricostatum kaktüsün aşırı beslenmeye ihtiyacı yoktur. İlkbaharın başında, bitkinin büyüme dönemine girerken, düşük azotlu bir sukulent gübresi verilir. Aşırı gübre, bitkinin hızlı ve sağlıksız büyümesine yol açabilir, bu yüzden ölçülü olmak önemlidir. Astrophytum tohumlarla çoğaltılır, ancak bu süreç sabır gerektirir. Tohumlar, iyi drene olmuş toprakta, ılık ve nemli bir ortamda ekildiğinde en iyi sonucu verir. Yavru bitkiler oluştuğunda, dikkatlice ayrı saksılara aktarılabilirler.

Instagram'da Takip Et
@insukuland