Astrophytum capricorne var. minus

Astrophytum capricorne var. minus

Aile Ağacı
Yaygın İsmi
Goat's Horn
Bilimsel İsmi
Astrophytum capricorne (A. Dietr.) Britton & Rose, Astrophytum capricorne var. minus Frič
Diğer İsimleri
Astrophytum capricorne f. minus, Echinocactus capricornis f. minor, Echinocactus capricornis var. minor
Familya
Cactaceae
Çiçek Renkleri
Sarı
Kökeni
Meksika
Karşılaşılabilirlik
Çok yaygın değil
Hakkında

Astrophytum capricorne var. minus, Astrophytum capricorne'un bir varyetesi olarak, bu ilginç kaktüs cinsinin karakteristik özelliklerini daha küçük bir formatta sunar. "Minus" terimi, Latincede "daha küçük" anlamına gelir ve bu varyete, orijinal türün daha kompakt versiyonunu ifade eder. Astrophytum capricorne gibi, Meksika'nın kuru ve yarı kurak bölgelerine özgüdür.Astrophytum capricorne var. minus beyaz, yünlü noktalara ve kaburgalar boyunca uzun bükülmüş veya kavisli diken kümelerine sahip, tek küresel bir gövdeye sahip küçük bir kaktüstür. Astrophytum capricorne var. minus, tipik olarak daha küçük boyutlara sahip olmasına rağmen, ana türün özelliklerini korur. Yuvarlak veya oval şekilli gövdesi, üzerinde dikkat çekici beyaz flokositler (yün benzeri tüyler) ve uzun, kıvrık dikenler bulunur. Bu dikenler ve tüyler, bitkiye koruma sağlamanın yanı sıra, özellikle güneş ışığının kuvvetli olduğu dönemlerde su kaybını minimize etmeye yardımcı olur. Astrophytum capricorne var. minus, genellikle yaz aylarında açan ve geniş, sarı renkli çiçekleriyle tanınır. 

Bakım açısından, Astrophytum capricorne var. minus, diğer Astrophytum türleri gibi, iyi drenajlı bir toprak karışımı ve bol miktarda güneş ışığı gerektirir.  Lav kırığı oranı fazla kaktüs ve sukulent karışım topraklarından tercih edilebilir. Aşırı sulamadan kaçınmak önemlidir, çünkü bu, kök çürüklüğüne yol açabilir. Toprağın tamamen kurumasını bekleyerek aralıklı sulama yapmak, bu varyetenin sağlıklı büyümesi için idealdir. Kış aylarında, bitki daha az su gerektirebilir, bu nedenle sulama sıklığını azaltmak gerekebilir. Saksı, bitki ile orantılı ve saksının altında da drenaj delikleri olması gerekir. 

Astrophytum gübreleme, üretim, toprak ve saksı değişimi gelişim dönemleri olan bahar aylarında yapılır. Astrophytum copricorne kaktüsün aşırı beslenmeye ihtiyacı yoktur. İlkbaharın başında, bitkinin büyüme dönemine girerken, düşük azotlu bir sukulent gübresi verilir. Aşırı gübre, bitkinin hızlı ve sağlıksız büyümesine yol açabilir, bu yüzden ölçülü olmak önemlidir. Astrophytum tohumlarla çoğaltılır, ancak bu süreç sabır gerektirir. Tohumlar, iyi drene olmuş toprakta, ılık ve nemli bir ortamda ekildiğinde en iyi sonucu verir. Yavru bitkiler oluştuğunda, dikkatlice ayrı saksılara aktarılabilirler.

Instagram'da Takip Et
@insukuland