Astrophytum capricorne

Astrophytum capricorne

Boynuzlu Astrophytum

Aile Ağacı
Yaygın İsmi
Bishop's Cap, Bishop's Hat, Goat's Horn
Bilimsel İsmi
Astrophytum capricorne
Diğer İsimleri
Echinocactus capricornis, Astrophytum senile, Astrophytum crassispinus
Familya
Cacteae
Çiçek Renkleri
Sarı
Kökeni
Meksika
Karşılaşılabilirlik
Dünya Çapında Yaygın
Hakkında

Astrophytum capricorne, popüler adıyla Boynuzlu Astrofitum, Meksika'nın kurak ve yarı kurak bölgelerine özgüdür, bu da onun kuru ve sıcak iklim koşullarına mükemmel bir şekilde uyum sağladığını gösterir. Astrophytum capricorne, benzersiz görünümü ve gösterişli çiçekleri ile tanınır. Yıldız şeklindeki yapısı bu bitkinin en dikkat çekici özelliklerindendir. Üzerinde yer alan uzun, kıvrık dikenler ise ona 'capricorne' yani 'keçi boynuzu' adını kazandırmıştır. Fiziksel özellikleri itibarıyla, Astrophytum capricorne genellikle 15-25 cm yüksekliğe ulaşabilir ve zamanla yan dallar oluşturarak daha geniş bir görünüm kazanır. İlkbahar ve yaz aylarında, sarı renkte büyük çiçekler açar ve bu çiçekler genellikle bitkinin tepesinde görülür.

Astrophytum capricorne'un bakımı, genel olarak diğer sukulent türlerine benzerdir ancak bazı özel ihtiyaçları vardır. İdeal olarak, bol miktarda güneş ışığına ihtiyaç duyar, Ancak, özellikle yaz aylarında çok güçlü güneş ışığına maruz kaldığında yanıklara karşı dikkatli olmak gerekir. Sulama, Astrophytum capricorne için hayati öneme sahiptir. Toprağı tamamen kuruduktan sonra derinlemesine sulama yapılmalı, ancak saksının altındaki fazla suyun boşalmasına izin verilerek köklerin su içinde kalmaması sağlanmalıdır. Aşırı sulama, kök çürüklüğüne yol açabileceğinden, bu konuda dikkatli olunmalıdır. Drenajı yüksek bir toprak tercih edilmeli. Kaktüs ve sukulent karışım toprakları bu tür için idealdir. Ekstra olarak lav kırığı eklenirse, daha sağlıklı gelişiri. Astrophytum capricorne türünün çeşitliliği, birkaç alt türe ve çeşitli kultivarlara yayılmıştır. Bu çeşitler, dikenlerin şekli, büyüklüğü ve rengi gibi özellikler bakımından farklılık gösterir. 

Astrophytum gübreleme, üretim, toprak ve saksı değişimi gelişim dönemleri olan bahar aylarında yapılır. Astrophytum copricorne kaktüsün aşırı beslenmeye ihtiyacı yoktur. İlkbaharın başında, bitkinin büyüme dönemine girerken, düşük azotlu bir sukulent gübresi verilir. Aşırı gübre, bitkinin hızlı ve sağlıksız büyümesine yol açabilir, bu yüzden ölçülü olmak önemlidir. Astrophytum tohumlarla çoğaltılır, ancak bu süreç sabır gerektirir. Tohumlar, iyi drene olmuş toprakta, ılık ve nemli bir ortamda ekildiğinde en iyi sonucu verir. Yavru bitkiler oluştuğunda, dikkatlice ayrı saksılara aktarılabilirler.

Instagram'da Takip Et
@insukuland