Astrophytum asterias 'Super Kabuto'

Astrophytum asterias 'Super Kabuto'

Aile Ağacı
Yaygın İsmi
Silver Dollar Cactus, Texas Star Cactus
Bilimsel İsmi
Astrophytum asterias 'Super Kabuto'
Familya
Cactaceae
Çiçek Renkleri
Beyaz
Karşılaşılabilirlik
Koleksiyonlarda Yaygın Değil
Hakkında

Astrophytum asterias 'Süper Kabuto' tek, küresel, basık gövdeli, genellikle 8 kaburgalı, beyaz ekstra areolar kıl tutamları ve bitkinin yoğun bir şekilde lekeli görünmesini sağlayan geniş beyaz noktalardan oluşan bir mozaiği olan çekici küçük bir kaktüstür. Farklı benek desenleri ile birçok formu bulunan en popüler kaktüs çeşitlerinden biridir. Astrophytum asterias 'Süper Kabuto', Astrophytum asterias'ın bir çeşididir. 1981 yılında Japon Masaomi Takeo tarafından bir Amerikan bahçe merkezinde bulunmuş ve Tony Sato'ya satılmıştır.

Astrophytum asterias 'Süper Kabuto' güneş ışığını sever, ancak öğle saatlerindeki yoğun doğrudan ışık, özellikle yaz aylarında gövdede yanıklarına neden olabilir. Sabah güneşi veya filtrelenmiş güneş ışığı idealdir. Yetersiz ışık, bitkinin renk kaybına veya uzamasına neden olabilir, bu yüzden aydınlık bir yere konumlandırmak önemlidir.

Yaz aylarında toprağı kurudukça sulama yeterlidir. Ancak, sulama arasında toprağın tamamen kurumasını beklemek önemlidir. Kış aylarında, bitki dinlenme dönemine girdiğinde, sulama sıklığı azalır. Aşırı sulama, kök çürüklüğüne en büyük tehditlerden biridir, bu yüzden drenajı iyi bir toprak ve saksı kullanmak kritik önem taşır. İyi drene olmuş, kaktüs ve sukulentler için özel olarak hazırlanmış toprak tercih edilmelidir. Kum, perlit veya volkanik taş gibi drenajı artırıcı maddeler eklemek, suyun kolayca akıp gitmesine yardımcı olur. Saksı, kök sisteminin boyutuna uygun olmalı ve fazla suyun kolayca dışarı akmasını sağlayacak drenaj deliklerine sahip olmalıdır.

Astrophytum gübreleme, üretim, toprak ve saksı değişimi gelişim dönemleri olan bahar aylarında yapılır. Astrophytum asterias'ın aşırı beslenmeye ihtiyacı yoktur. İlkbaharın başında, bitkinin büyüme dönemine girerken, düşük azotlu bir sukulent gübresi verilir. Aşırı gübre, bitkinin hızlı ve sağlıksız büyümesine yol açabilir, bu yüzden ölçülü olmak önemlidir. Astrophytum tohumlarla çoğaltılır, ancak bu süreç sabır gerektirir. Tohumlar, iyi drene olmuş toprakta, ılık ve nemli bir ortamda ekildiğinde en iyi sonucu verir. Yavru bitkiler oluştuğunda, dikkatlice ayrı saksılara aktarılabilirler.

Instagram'da Takip Et
@insukuland